Punkt spustowy (ang. trigger point) jest miejscem wrażliwym i bolesnym w tkankach o wzmożonym napięciu. Pod wpływem ucisku powoduje on ból miejscowy oraz ból promieniujący do obszarów odległych od miejsca drażnienia.
Istnienie w ciele punktów spustowych świadczy o zwiększonym napięciu włókien mięśniowych, a niekiedy również o powstałym stanie zapalnym, zwłóknieniach, czy złogach wapniowych. Chodzi o to, że mięsnie, w których występują punkty spustowe, nie mogą uzyskać swojej fizjologicznej długości. Pozostają więc one w przykurczu, powodując ból i ograniczenie ruchomości. Co ciekawe, symptomy istnienia „trigger points” nie ograniczają się tylko do objawów w narządzie ruchu. Mogą one bowiem powodować także:
- biegunki,
- bolesne miesiączki,
- zaburzenia perystaltyki jelit,
- zwężenie naczyń krwionośnych i bóle głowy,
- zwiększoną miejscową potliwość,
- zaburzenia w przepływie limfy powodujące obrzęki.
Punkty spustowe nigdy nie nikną samoistnie, lecz ich pozbycie się z ciała wymaga zastosowania odpowiedniej terapii „trigger points”, której celem jest usunięcie punktów spustowych, a tym samym zniwelowanie bólu wynikającego z ich obecności w organizmie. Pracując na punktach spustowych uzyskujemy rozluźnienie, lepsze ukrwienie i odżywienie mięśni.
Ważnym elementem terapii jest współpraca pacjenta z fizjoterapeutą, bądź nawet podjęcie leczenia równolegle u innego specjalisty. Wynika to z faktu, iż punkty spustowe mogą być podtrzymywane przez następujące czynniki:
- niedostatek witaminy C, witaminy B-komplex, żelaza,
- zaburzenia równowagi hormonalnej,
- infekcje,
- alergie, zwłaszcza na mleko i pszenicę,
- przeciążenia,
- stres,
- złe oddychanie,
- brak aktywności fizycznej.